× Hírek Önkormányzat E-Ügyintézés Turisztika Hasznos információk Események Facebook oldalunk Youtube oldalunk Instagram oldalunk
hu

Nyolcaik alkalommal telt ház előtt

|
2023. december 21. | Kultúra

Idén 8. alkalommal rendezték meg a nagy népszerűségnek örvendő Zsibongó Gálát. A Faluház ez alkalommal is zsúfolásig megtelt, még az emelet is tele volt. Az éveknek és a rutinnak köszönhetően most is minden flottul ment, azonban ez nagyon sok előkészületet és szervezést igényelt.

A hagyományokhoz híven idén is a Kárpát-medence szebbnél-szebb táncait mutatták be a színpadon, a koreográfiákat a csoport vezetői, Hegedűs Edit és Bogár-Szabó Bálint álmodták meg és tanították be a táncosoknak. A Zsibongó Néptáncegyüttes mellett fellépett a Székelyhídi Zajgó Néptáncegyüttes, a Délikert Gyöngyösök Táncegyüttes, a Délikert Napsugár Táncegyüttes és a Délikert Möndörgő Táncegyüttes.

A fantasztikus koreográfiák nagyon sok felkészülést igényelnek, ezért úgy gondoltuk, kicsit betekintünk a kulisszák mögé.

„A régi öregek mondása szerint, ahány lány, annyiféleképpen készül. Én nem szeretem a viseletek összekészítését az utolsó, azaz a fellépés napjára hagyni. A legfontosabb, hogy az alsószoknyák a megfelelő keménységűek legyenek. Ennek mértéke az adott tájegység viseletétől függ. Téli időszakban nem jó szoknyát keményíteni, ezt a tavasztól őszig tartó időszakra szoktam ütemezni, amikor kint a szabadban lehet szárítani. A gála hetében már naponta készítem össze a viseleteket a koreográfiák szerint, fontos, hogy a harisnya, kaláris, fülbevaló, mind az adott tánc népviseletéhez harmonizáljon. Törekszünk, hogy a rendelkezésünkre álló népviseletek és kiegészítők a hagyományhoz hűek legyenek. A fellépésekre való készülés sok vasalást igényel, ez akár 2-3 órát is igénybe vehet. Számomra fontos, hogy a blúzok, szoknyák mindig frissen vasaltak legyenek, a cipő pedig fényesen csillogjon” – mesélte Berényi Anita, az egyesület oszlopos tagja lapunknak, miként is készül egy lány a gálára.

„Egy férfi népviseletének összekészítése sokkal egyszerűbb. Itt is fontos, hogy az ing frissen vasalt legyen, ha szükséges, akkor a nadrág is igényelhet egy kis vasalást. Legfontosabb feladat a csizma fényezése, hogy a fellépésre frissen ki legyen tisztítva” – mondta el Berényi András.

Az idei gála különlegessége is egy viselet volt, amelyet Bakosné Laukó Ivett maga készített el. A Zsibongó női tagjai ugyanis egy fiatal lány férjhez adásának történetét táncolták el, ekkor pedig egy menyasszonyi viseletet láthatott a közönség. Az alkotó elmesélte újságunknak a munka folyamatát. „2018-tól vagyok tagja az algyői Zsibongó Néptáncegyüttesnek, ahol teret és bizalmat kaptam ahhoz, hogy egy-egy munkám színpadi viseletként szerepeljen. Minden évben, amikor egy-egy számunkra új tájegység táncait elkezdjük tanulni, önszorgalomból megkezdem az adott térség népszokásait, viseleteit tanulmányozni, azon belül is inkább a női ruhadarabokat, leghangsúlyosabban a leányok tisztaságát jelző pártát, a menyasszonyok szépségét megkoronázó menyasszonyi koszorút, illetve a csupán asszonyokat megillető, a férjes nőt jelképező, fejet borító öltözetdarabot, a főkötőt. Munkáim váza egy 1930-as években kiadott fejviseletekről szóló viselettörténeti könyvre épül” – magyarázta a Hírmondónak.

Elmesélte, hogy legutóbbi munkája egy magyarbődi menyasszonyi ruha és koszorú volt.

„Sajnos az idő rövidsége miatt nem volt módom a Kassa melletti Magyarbődre utazni, emiatt csupán képi és audiovizuális forrásokra hagyatkoztam a csekély számú irodalom mellett. A keleti szórványterület viseletéhez ragaszkodó két települése Magyarbőd és Györke. A két falu a magyar viseletek között egyedi, nem sorolható sem az abaúji, sem a zempléni viseletcsoporthoz. A sok szoknya viselése ennek a viseleti csoportnak az egyik legjellemzőbb vonása” – árulta el. A felsőszoknya alá 5-6 alsót is öltöttek, így formálva szép kerekre az alakot. A szoknya kelméje a selyem, brokát, bársony, delin, kasmír, kékfestő. A szoknya kelméjéből varrták a blúzaikat, ami nem kötődött be a szoknyába, kívül viselték. A szoknyáik elé pedig kötényt kötöttek. A menyasszonyi ruha ezen a tájegységen fehér színű selyemből vagy brokátból készült. A menyasszonyi koszorú nagyon finom rajzolatú, eredetileg kézzel készített viaszgyöngyökből drótvázra épült, apró művirágokkal díszített fejdísz.

forrás: Algyői Hírmondó


Kapcsolódó galéria: 8. Zsibongó Gála (24 db kép)

Galéria további képei
 

További hírek

34 napirendi pontot tárgyalt 2025. február 20-án Algyő Nagyközség Képviselő-testülete.

2025. március 25. | Önkormányzat Bővebben

Azokat a családokat várják a Bóbita Bölcsődébe április 28-án és 29-én, akik a 2025/26-ös nevelési évben bölcsődei szolgáltatást szeretnének igénybe venni. Délelőtt 9 és délután 3 óra között van mód a beiratkozásra a Tiszavirág utca 44. szám alatti intézményben.

2025. március 24. | Oktatás Bővebben

A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Osztálya CS/I01/00657-5/2025. sz. határozata alapján Algyő Nagyközség közigazgatási területére 2025. március 31. – 2025. április 20-ig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelek el!

2025. március 24. | Gazdaság Bővebben

Ezúton értesítjük a tisztelt lakosságot, hogy Algyő Nagyközség Önkormányzata megbízásából a Kastélykert utcán a kivitelező megkezdi az útfelújítási munkálatok következő szakaszát, ezért 2025. március 24-től teljes szélességben lezárásra kerül a Kastélykert utca a településkaputól a Téglás utcáig.

2025. március 22. | Önkormányzat Bővebben

Teltház előtt játszotta Vörös Edit, Teremi Trixi, Szirtes Gábor és Csere László az Asszonykám adj egy kis kimenőt! című darabot. Az előadás egy operett betétekkel tűzdelt kabaréműsor volt, amellyel két felvonáson keresztül örvendeztették meg a közönséget.

2025. március 21. | Kultúra Bővebben

×