× Hírek Önkormányzat E-Ügyintézés Turisztika Hasznos információk Események Facebook oldalunk Youtube oldalunk Instagram oldalunk
hu

Hagyományos mesterség, különleges darabok

|
2024. június 26. | Kultúra

A kosárfonás régi, hagyományos mesterség, azonban egyre kevesebb kézművest lehet találni, aki őrzi még a gyevi kosárfonók titkait. Szalmáné Simon Éva Alkotó-díjas szakemberünk nemcsak ismeri csínyjt-bínyját ennek a technikának, de szívesen tanítja is azt.

– Mikor kezdett el a vesszőfonással foglalkozni? 
– Ha jól emlékszem, 2011-ben vagy 2012-ben. Az interneten nézelődve akadtam Faragó Kriszta kosárfonó oldalára, ahol peddignád felhasználásával lehetett fonott tárgyakat készíteni. Az egységcsomagokat, szinte mind megvásároltam, és a leírás alapján elkészítettem. Ezután már csak a peddignádat vásároltam meg, és saját tervezésű kis kosárkákat készítettem. Tojásíró barátnőm, Lázár Nóra kérésére készítettem el életem első két vesszőkosarát. Ezeket Egerben állították ki a Gárdonyi év alkalmából. Szomorúfűz ágból, ami nem igazán alkalmas fonásra, mert vékony, hamar kiszárad, és fekete lesz, de ezt akkor még nem tudtam. Ezután jöttek a tanfolyamra járó idők, munka mellett, a családom támogatásával. A Hagyományok Háza, és egyéb közeli és távoli fonó alkalmak. Így ismertem meg a tiszaalpári kosárfonó Bársony Pista bácsit, a szalmaszakajtó fonó Gregor Balázs bácsit, a gyékényfonó Kovács Tibort, a szalma- és csuhéfonó Bencsik Mártát és Kovács Zoltán kosárfonó oktatót, akit jó néhány év óta figyelek, merre, hol tanulhatok tőle. Többször is részt vettem a Magyar Kézművességért Alapítvány AMKA pályázatain Budapesten. Így született meg néhány alkotásom, 2013-ban például Nóra írott tojásainak fontam két kosárkát, a Pálinkás Jóreggelt készlet 2014-ből, a Gyerekjátékok 2015-ben, rá egy évre a Betlehem, az Angyalok serege 2017-ben és végül a 2019-es Színek és Anyagok játéka.

– Milyen a jó vessző, honnan lehet beszerezni?
– A jó vessző szép egyenes szál, nem ágazik el, nem rágta féreg. Az országban több helyről is be lehet szerezni.

– Milyen előkészületek előzik meg a munkát?
– A konkrét kosárfonást megelőzi a vessző válogatása, áztatása. Mindezt pedig a termesztése. Azt is tudnunk kell, hogy milyen célra készítjük majd a kosarat, mert választhatunk nyers vesszőt, hántolatlan és hántolt vesszőt is.

– Mennyit változott ez a kézműves technika az évtizedek alatt? 
– Régen minden háznál meg tudták fonni a következő évre szükséges kosarakat, tárolókat. Felhasználták a kukorica csuhéját, a gyékényt, szalmát, és vesszőt is tudtak vágni a Tisza árterében. Tehát használati tárgyakat készítettek a vesszőből, például tojástartókat, piaci kosarakat, fás kasokat, halászati eszközöket, borigatókat, kerítést. Felhasználták a nyers és a héjas vesszőt is. A Háziipari Szövetkezet megalakulása hozta a hántolt vessző felhasználását. Manapság divat lett a skandináv stílusú kosár, a duplaszálas cikk-cakkos berakás technikával készült kosároldal, a bőr, vagy madzagfülű kosarak.

– Van-e kitől tanulni ezt a technikát?
– Igen, van. Először Szabó Jani bácsi mutatta meg, hogyan kell hántolt vesszőből kosarat fonni. Mai napig őrzöm azt a kis tojástartó kosárkát. Sosem felejtem el, amikor a tojásokat rátettük az aljra, számolgatva, hogy „hány tojásos” legyen az a kis tároló. Őrzöm és vigyázok néhány szerszámára is, amelyeket ajándékba kaptam nem oly rég Esztike nénitől. Az idén végeztem a Hagyományok Házában Csuhéfonás 60 órás képzésen, Bárány Mara tanítványaként. Jelenleg pedig Kovács Zoltán kosárfonó oktatótól tanulunk többen Békéscsabán, a Békéscsabai Népművészeti Egyesület szervezésében, OKJ-s képzésen. Az oktatáson öten veszünk részt, akik az Algyői ASzakkör tagjai vagyunk. Igyekszünk minden lehetőséget megragadni, és kihasználjuk az alkalmakat a továbbképzésre, mint például Makkai Zsókánál tanultunk üvegbefonást is Mezőkövesden. Mindemellett az interneten nagyon sok hirdetést lehet találni, aki tanulni óhajt, sok lehetőség közül válogathat.

– Kiket érdekel jobban az idősebb korosztályt vagy a fiatalokat?
– Minden korosztályt, de főleg a nők érdeklődnek többségben. Bár régen a vesszőfonás férfimunka volt.

– Mennyi időt vesz igénybe egy alkotás elkészítése?
– Változó, attól függ, mit szeretnék elkészíteni. A jelenlegi képzésen, ahová járunk, egy nap egy kosarat készítünk, amely lehet füles, piacos, bevásárló vagy gazdasági krumlitároló is akár.

– Mit szeret a legjobban a kosárfonásban?
– Az alkotás örömét. Vessző, csuhé, gyékény, szalma, mind szálasanyagok, mindet nagyon érdekes megmunkálni. Mind hasonló, ugyanis körrel kezdjük, és mégis más, mert míg egyiknek van tartása, addig a másikat egy kaptafára fonjuk meg. Tanítóim néhány útravaló, hasznos tanácsai: „Akkor jó, ha már engedelmeskedik a vessző!”, „Nem olyan nehéz, viszont nem könnyű.” „Nincs rossz vessző, csak ügyetlen fonó.” És itt a legszebb számomra: „Kosarunk, mint egy mandala, mely körbe-körbe haladva fonódik, figyelmünket ráfókuszáljuk, és ezáltal, a küzdelmek árán eljutunk önmagunkhoz.”

forrás: Algyői Hírmondó

 

További hírek

34 napirendi pontot tárgyalt 2025. február 20-án Algyő Nagyközség Képviselő-testülete.

2025. március 25. | Önkormányzat Bővebben

Azokat a családokat várják a Bóbita Bölcsődébe április 28-án és 29-én, akik a 2025/26-ös nevelési évben bölcsődei szolgáltatást szeretnének igénybe venni. Délelőtt 9 és délután 3 óra között van mód a beiratkozásra a Tiszavirág utca 44. szám alatti intézményben.

2025. március 24. | Oktatás Bővebben

A Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Agrárügyi Főosztály Élelmiszerbiztonsági és Állategészségügyi Osztálya CS/I01/00657-5/2025. sz. határozata alapján Algyő Nagyközség közigazgatási területére 2025. március 31. – 2025. április 20-ig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelek el!

2025. március 24. | Gazdaság Bővebben

Ezúton értesítjük a tisztelt lakosságot, hogy Algyő Nagyközség Önkormányzata megbízásából a Kastélykert utcán a kivitelező megkezdi az útfelújítási munkálatok következő szakaszát, ezért 2025. március 24-től teljes szélességben lezárásra kerül a Kastélykert utca a településkaputól a Téglás utcáig.

2025. március 22. | Önkormányzat Bővebben

Teltház előtt játszotta Vörös Edit, Teremi Trixi, Szirtes Gábor és Csere László az Asszonykám adj egy kis kimenőt! című darabot. Az előadás egy operett betétekkel tűzdelt kabaréműsor volt, amellyel két felvonáson keresztül örvendeztették meg a közönséget.

2025. március 21. | Kultúra Bővebben

×