Amikor a Nőegylet kirándulni megy óriási mázlijuk van, mert az érkező hidegfront pont kikerüli azokat a helyeket, ahová készülnek. Többnyire legalábbis.
Szeptember utolsó hétvégéjére tettük idei 3 napos kirándulásunkat, Magyarné Rozika a Görbe ország – Nógrád megye címet adta az útnak. Budai Évi sajnos nem jöhetett velünk, de gondoskodott róla, hogy még korán reggel együnk: két hatalmas tálca, még meleg kaláccsal indított útnak bennünket. Így azután volt energiánk alaposan bejárni az első állomást, a vácrátóti Nemzeti Botanikuskertet. Nagy szerencsénk volt, még virágoztak az indiai lótuszok a nagy tóban. Innen Csesztvére buszoztunk, mert 2023 nem csak Petőfi-, de Madách-év is, ezért megnéztük az író emlékére összeállított állandó kiállítást az emlékházban. Nagyon sokat tanulhattunk Az ember tragédiája szerzőjéről, de magáról a műről is.
A következő állomás Balassagyarmat volt: egy felkészült vezetővel sétáltunk a Palóc Múzeumhoz. Útközben, majd a múzeumban is nagyon sok új információhoz jutottunk a palócok életéről, szokásairól, megnézhettük Magyarország első skanzenjét is, amely egy palóc tanyát jelenít meg. Koszorút helyeztünk el Madách Imre szobránál.
Hosszú nap volt sok élménnyel, ideje volt, hogy felkeressük a szállásunkat Szécsényben. A jól megérdemelt vacsoránk palócleves és sztrapacska volt.
Másnap Szécsényben kezdtük a napot. A városnak két történelmi emlékhelye is van, az egyik a ferences templom, a másik a Forgách-kastély. Ezeket látogattunk meg, itt is helyi vezető segített megismerni a tudnivalókat, érdekességeket. Innen Ipolytarnócra mentünk. A vezetett túra előtt még kipróbáltuk a múzeum 4D-s moziját, azt hiszem, felejthetetlen élményben volt részünk. De ezt is felülmúlta az itteni vezetőnk, és amit megmutatott nekünk. A cápafogas homokkő fal, az ősállatok lábnyomai, a megkövesedett fák és a csodálatos erdei környezet is örök élmény marad. Hollókő szépségeit önállóan fedeztük fel, szerintem nem kell bemutatni ezt a csodás települést senkinek.
Szombaton is fáradtan értünk vissza a szállásunkra, de Rozika arra kért bennünket, hogy vacsora után maradjunk az asztaloknál és énekeljünk együtt egy kicsit. Nem kellett könyörögnie.
Vasárnap reggelre elromlott az idő, így később indultunk, mint terveztük. Mátraverebély-Szentkútra mentünk. Az eső miatt a forráshoz vezető út le volt zárva, de az impozáns teret, a kegytemplomot körbesétáltuk és a csodatévő víz erejét is kipróbáltuk. Sajnos csendes elmélkedésre nem jutott idő, mert indultunk tovább Szirákra, a Teleki-Degenfeld Kastélyszállóba. A finom ebéd előtt még meghallgattuk az épület történetét, kicsit körül is tudtunk nézni a szobákban, már ahol nem lakott éppen vendég. Innen mentünk Veresegyházra, a Medveotthonba. Itt nagyszerű és nagyon fontos munkát végeznek. Olyan vadállatok (nem csak medvék, hanem oroszlánok, farkasok is) találnak menedéket, amelyeket mostoha körülmények között tartottak. Itt a lehetőségekhez képest kényelmesen, megfelelő élőhelyet biztosítva számukra, életük végéig élhetnek.
Innen már hazafelé vettük az irányt.
Vezetőnk, Magyarné Rozika nagy lelkesedéssel és felkészültséggel indul útnak velünk, minden helyszín előtt mesélt a hely történetéről, a hozzá kapcsolódó történelmi eseményekről, emberekről. Vagy éppen a ma élőkről, például Veresegyházzal kapcsolatban. Olvasott nekünk Arany-balladát, énekeltünk biztatására megzenésített Petőfi-verset.
Szomorúan vettük tudomásul, hogy a tervezetthez képest kevesebben tudtunk részt venni ezekben az élményekben.
És még egy: az algyői (és szegedi) asszonyok nem bízzák a véletlenre, ha süteményről van szó. Azt hiszem, ha összeraktuk volna egy asztalra a poggyászokban lévő finomságokat, egy nem túl szerény lakodalmat is elláttunk volna. Sütiben verhetetlenek vagyunk!
forrás: Algyői Hírmondó (Bakosné Terhes Anita - Algyői Nőegylet)
Szeptember harmadik hetében őszi foglalkozásra invitáltuk az óvodásokat az Algyői Tájházba. A téma a kukorica feldolgozása volt. A kicsik-nagyok kipróbálhatták, hogyan kell kukoricát morzsolni és a lemorzsolt szemeket ledarálni. Megtudhatták mire lehet használni a megmaradt csuhét és csutkát.
Hegedűs Edit már 12 éve dolgozik azért, hogy a fiatalok és az idősebbek megszeressék a néptáncot. A 2022-ben Alkotói díjjal elismert tanítónő nemcsak a tánc szeretetét adja tovább, hanem egy olyan közösséget kovácsolt össze, akik nemcsak a hagyományőrzésben vesznek részt együtt, de a mindennapokban is számíthatnak egymásra...
Idén Eger városának foltvarrói látták vendégül az ország patchwork rajongóit a Magyar Foltvarró Céh évente megrendezett Országos Foltvarró Fesztiváljára. A három napos rendezvénysorozat szombati napján látogattunk el, az Algyői Foltvarrók Köre tagjai.
Tájékoztatom a Tisztelt Lakosságot, hogy az Algyői Polgármesteri Hivatal személyes ügyfélfogadási rendje az alábbiak szerint változik 2024. október 1. napjától.
Algyő Nagyközség Önkormányzata Szervezeti és Működési Szabályzata értelmében Algyő Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete alakuló ülése 2024. október 1. napján 17:00 órakor kerül megtartásra az Algyői Faluházban (6750 Algyő, Búvár u. 5.).