Algyő a béke szigete – jelentette ki a képviselő-testületi ülésen a szegedi rendőrkapitány, aki a nagyközség tavalyi évét értékelte. Szó volt arról, hogy egy tornatermet építene TAO-pénzből a fürdő mellét a SZÚVTE és az is kiderült, hogy a jégpálya üzemeltetése nyereséges.
A közrend és a közbiztonság helyzetének alakulásáról készített beszámolót is tárgyalta a képviselő-testület márciusi ülésén. Harkai István a Szegedi Rendőrkapitányság vezetője a nagyközséget a béke szigetének nevezte annak ellenére, hogy enyhe növekedés tapasztalható a bűncselekmények számában. Ennek egyik oka, hogy a koronavírus-járvány miatti lezárások idején sokan vásároltak az interneten keresztül, és egyesek nem voltak elővigyázatosak. Arra kérte a lakosságot, hogy olyan oldalról senki ne rendeljen, ahol csak előre lehet elutalni a pénzt, illetve az is gyanús, hogy például egy 400 ezer forintos telefont 100 ezerért kínálnak.
Tavaly Algyőn egy garázdaság történt és 9 lopás. Ebből egy még 2019-es eset volt az ipari parkban, annak az ügynek a felgöngyölítése történt meg tavaly. Jó hír viszont, hogy rablást, zsarolást és kifosztást évek óta nem regisztráltak a nagyközségben. Harkai kiemelte, hogy minden alkalommal kaptak külső segítséget az önkormányzattól és a polgárőröktől.
38 bűncselekmény volt
A beszámolóból kiderül, hogy Algyő nagyközség területén 2021-ben 38 bűncselekményt regisztráltak rendőri eljárásban, ami emelkedést mutat a 2020-as év adataihoz viszonyítva, akkor ugyanis 24 ilyen eset volt. Az emelkedés a már említett internetes vásárlásokhoz köthető, 3 esetben egyedi azonosítójellel visszaélésre derült fény, a közúti ellenőrzések során a 47-es főúton és az M43-as autópálya csomópontja környezetében embercsempészt fogtak, míg a körzeti megbízottak a kilátónál 5 személyt fogtak el kábítószer birtoklása miatt.
Az állampolgárok javait érintő lopások száma mindössze 9 darab volt, ez a szám továbbra is alacsonynak mondható. Főleg kisebb értékű alkalmi lopásokról volt szó, például letámasztott kerékpár kosarából loptak, illetve két külterületi tanyából, továbbá zárt gépkocsiból és a bölcsődébe is besurrantak. A beszámoló szerint kiemelkedő, hogy lakásbetörés nem történt a településen.
A közterületen elkövetett bűncselekmények visszaszorítása érdekében a Szegedi Rendőrkapitányság közterületi szolgálatot ellátó állományát érintően átszervezést is végrehajtott, Tápé és Algyő egy csoportkörzetbe került, így az ott dolgozó körzeti megbízottak egymást helyettesítve a lehető legnagyobb napi lefedettséget tudják biztosítani.
Vannak a rendőrség által kiemelten kezelt bűncselekmények, 14 tartozik ide. Megállapítható, hogy a településen az erőszakos személy elleni bűncselekmények közül testi sértés fordult elő 2 esetben, egyik alkalommal a 47-es főúton lévő benzinkútnál kialakult szóváltás fajult el, míg a másik testi sértés sajnos háztartási kapcsolat keretében történt.
Tavaly 34 esetben történt rendőri intézkedéssel járó közúti baleset, ezekből 27 alkalommal csak anyagi kár keletkezett, 4 alkalommal könnyű, 2 alkalommal súlyos sérüléssel járó közúti baleset történt. Ezek nagy része is a főúthoz és az autópályához köthető, Algyő belterületén inkább 8 napon belül gyógyuló sérülésekkel járó estek voltak.
A rendőrség számára pótolhatatlan segítséget nyújtanak a polgárőrök is, nekik külön köszönetet mondtak a beszámolóban. Tavaly az egyesülettel tavaly 18 alkalommal 94 órában láttak el közös szolgálatot a rendőrök, ebben volt járőrözés és rendezvénybiztosítás is.
Molnár Áron polgármester a napirendi pont kapcsán arról beszélt, hogy érezhetően megnőtt a gépkocsiforgalom a településen, gyakran tilosban állnak meg az autókkal. Két neuralgikus pontot nevezett meg, a halászcsárda és a piac környékét. Elmondta, hogy a közlekedésbiztonság terén terveznek lépéseket, pályázatot is benyújtottak.
Füzesy István alpolgármester megköszönte a rendőrök egész éves munkáját és kiemelte, hogy nagyon jó a kapcsolat a körzeti megbízottakkal. Ozsváth Lászlóné óvodavezető megköszönte az együttműködést az Ovizsaru Programban, illetve abban, hogy a gyerekeknek megtanítják a közlekedésbiztonsági szabályokat. Kiss Róbert kérdésére pedig elmondták, hogy statisztikában szereplő közlekedési baleseteknek mindössze 10-15 százaléka történik a településen belül.
A beszámolót egyhangúlag elfogadta a testület.
A katasztrófavédelem beszámolóját is elfogadták a képviselők. A napirendi pont kapcsán Füzesy István elmondta, hogy tavaly Algyőn önkéntes katasztrófavédelmi csoport alakult, akiknek feladata a hivatásos állomány támogatása. Idén fejlesztéseket terveznek, például eszközvásárlást, ebben a szakmai irányítást a katasztrófavédelem látja el.
Több pénz programokra
Módosították a Gyevikult Nkft. Idei üzleti tervét is. A cég még tavaly igényt nyújtott be, miután központi bérfejlesztést tett lehetővé az állam. Akik nyertek a pályázaton, 20 százalékos bérfejlesztést kapnak erre az évre. Az önkormányzat azonban nem várta meg a pályázat elbírálását, 15 százalékos bérfejlesztésről döntött. Mivel a Gyevikult pályázatát befogadták, az önkormányzat bérfejlesztésre adott összegére nincs szükség. A cég azt kérte, hogy a valamivel több, mint 4 millió forintos többletet átcsoportosíthassa a rendezvényeinek kiadására.
A polgármester azt mondta, ezt indokoltnak tartja, mert az előadók igencsak borsos összegért vállalnak fellépéseket, szerinte lassan olcsóbb lesz külföldi együtteseket hívni, mint hazaikat. A testület támogatta az előterjesztést.
Tornaterem épülhet
Egy 200 négyzetméteres tornaterem építését tervezi a fürdő melletti üres területen a Szegedi Úszó és Vízilabda Tömegsport Egyesület (SZÚVTE). Az ülésen elhangzott, hogy a tervezői értékbecslés szerint a beruházás 262 millió forint, a cukrászda melletti épület pedig szervesen kapcsolódna a fürdőhöz. Az egyesület TAO-forrásokból valósítaná meg a fejlesztést, így az önkormányzatnak nem kerülne pénzébe. A létesítmény üzemeltetési költségei több kérdést is felvetettek, ezért hatástanulmányt kért a testület, és bár nem mondható meg pontosan, hogy mennyi pénzből üzemeltethető majd a létesítmény, végül egyhangúlag támogatták, hogy a SZÚVTE pályázzon a fejlesztésre.
A szintén javarészt TAO-s forrásokból megépített jégpályáról is tárgyaltak a képviselők. Molnár Áron emlékeztetett, hogy a beruházás első ütemére, amely magát a pályát és sátrat foglalta magában 100 millió forintos önerőt tervezett az önkormányzat. Később azonban a pályázati konstrukció egyes elemei száz százalékos támogatási intenzitást kaptak az öltöző kialakításánál is, így végül az első ütemre tervezett 100 millió helyett 24 millió 648 ezer forint önerőt tett a fejlesztés első két üteméhez az önkormányzat. A beruházás két ütemének teljes költsége 497 millió forint volt. A településvezető megjegyezte, mindig próbálnak a lehető legkisebb hozzájárulással fejleszteni külső források bevonásával. Bár nem könnyű TAO-forrásokból építkezni, hiszen a forrásokat össze is kell kalapolni, de ennél a projektnél is sikerült.
A jégpálya és az öltöző üzemeltetését is átadták a Gyeviép Nkft.-től, mivel a Magyar Jégkorong Szövetség támogatási formái ezt kívánták. Az elszámolásokból viszont látszik, hogy nyereséges az üzemeltetés.
Az egyebek napirendi pontban elhangzott, hogy mivel elhunyt Major József, jelenleg nincs állatorvos a településen. Molnár reméli, ez a helyzet változik majd, illetve azt is elmondta, hogy úgynevezett összevezetéses oltást is terveznek, ami azt jelenti, hogy egy napon tartanának egy állatorvos segítségével oltási napot.
Kitért a fogadóóráin felmerült kérdésekre is, a legtöbben albérletet keresnek Algyőn, így azt kérte, aki kiadná ingatlanát, jelezze az önkormányzatnak, hogy az érdeklődőket tájékoztatni tudják.
A Komp utca tovább szépült, hiszen új kocsibejárók készültek el. A Géza utca páratlan oldalán is teljes hosszában elkészült az új járda. A munka azonban nem áll meg. Az önkormányzat önerőből elkezdte a Csónak utcában is a járdaépítést és az árkok burkolását.
Budapesten rendezték meg az idei Utánpótlás Kick-box Világbajnokságot, ahová 65 ország több mint 3000 nevezése érkezett. Kiss Levente, az Algyői Sportkör ITF Taekwon-do Szakosztály mestere, a szegedi Combat „D” SC színeiben, a magyar válogatott tagjaként, két kategóriában is elindult a megmérettetésen.
Algyő Nagyközség Önkormányzata, mint haszonbérbe adó, az Algyő Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének hatályos vagyonrendelete alapján, az alábbiakban részletezett, Algyő Nagyközség Önkormányzatának kizárólagos tulajdonát képező ingatlanok haszonbérbe adása céljából licitálásos eljárást indít.
Algyő Nagyközség Képviselő-testülete 2024. évben adományozni kíván „Év algyői jó tanulója - jó sportolója” ; „Év algyői ifjúsági sportolója” ; „Algyő sportreménysége” ; „Az év algyői diák sportcsapata”, illetve ”Az év algyői utánpótlás edzője” elismerő oklevelet.
Algyő Nagyközség Önkormányzata pályázatot hirdet Algyő, Kosárfonó utca 16/8. számú lakásingatlan kedvezményes használatára.